Dieta nordycka: na czym polega i co można jeść?
Wyznaczaj zdrowe nawyki żywieniowe dzięki diecie nordyckiej, pełnej lokalnych owoców, ryb i owoców morza oraz dużej ilości warzyw.
Czasem można odnieść wrażenie, że każdego dnia wymyślana jest nowa dieta. Z pewnością istnieje wiele opcji spożywania zdrowych posiłków, które do tej pory zdążyło zwrócić twoją uwagę. Jeśli jednak nie słyszałeś jeszcze o diecie nordyckiej (znanej również jako dieta skandynawska), to pewnie zadajesz sobie pytanie, o co w niej chodzi i czy nie jest to tak naprawdę tylko kolejna modna dieta.
Spis Treści
Czym jest dieta nordycka?
Dieta nordycka, oparta na zasadach obowiązujących od wieków, promuje zdrowy sposób odżywiania się, skupiając się na lokalnie dostępnych produktach i jest dostosowana do naszej szerokości geograficznej. Bardzo podobna do diety śródziemnomorskiej, dieta nordycka koncentruje się na pełnych produktach spożywczych, które zazwyczaj można znaleźć w krajach skandynawskich, takich jak Norwegia, Dania i Islandia. W tej diecie chodzi o to by jeść głównie produkty sezonowe na bazie roślin, które są bogate w białko, węglowodany złożone i zdrowe tłuszcze. Bardzo korzystnie wpływa na układ krwionośny, serce, a także dzięki zastosowaniu odpowiednich składników (orzechy), wspomaga pracę mózgu. Ponadto pomaga w walce z otyłością i obniża poziom złego cholesterolu we krwi.
Jedną różnicą jest jednak rodzaj stosowanego oleju, charakterystycznego dla każdej diety. Dieta śródziemnomorska skupia się na stosowaniu oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, podczas gdy dieta nordycka stawia na olej rzepakowy. Ma mniej tłuszczów nasyconych niż oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia i może być używany zarówno do pieczenia jak i smażenia w wyższej temperaturze niż oliwa z oliwek. Ogólnie rzecz biorąc, oba gatunki oleju są dobrymi nienasyconymi, zdrowymi olejami o działaniu przeciwzapalnym. Dieta nordycka zachęca również do spożywania mniejszej ilości cukru i dwukrotnie większej ilości błonnika oraz owoców morza niż jak to jest w przypadku tradycyjnych diet zachodnich.
Korzyści diety nordyckiej
Koncentrując się na jedzeniu pełnowartościowych produktów, takich jak owoce i warzywa, dieta nordycka może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Oto kilka potencjalnych korzyści płynących z jej stosowania:
– zmniejsza stany zapalne,
– zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, raka i chorób serca,
– obniża poziom „złego” cholesterolu,
– obniża ciśnienie krwi,
– wspomaga odchudzanie i pomaga utrzymać zdrową wagę.
Dla osób, które cierpią na zapalenie lub bóle stawów, przyjmowanie większej ilości pełnowartościowych pokarmów może być skutecznym sposobem na systematyczne zmniejszenie stanu zapalnego.
Produkty stosowane w diecie nordyckiej
Dieta nordycka zachęca do spożywania dużej ilości pełnowartościowych produktów spożywczych, szczególnie pozyskiwanych lokalnie i sezonowo, w tym:
– produkty pełnoziarniste, szczególnie żyto, jęczmień i owies,
– owoce, a zwłaszcza jagody.
– warzywa, zwłaszcza warzywa korzeniowe, takie jak buraki, rzepa i marchew.
– ryby tłuste, takie jak łosoś, tuńczyk, sardynki i makrela.
– niskotłuszczowy nabiał, taki jak jogurt Skyr.
– rośliny strączkowe.
Powinieneś również jeść z umiarem:
– jajka, dziczyznę czy mięso królika.
Mięso z dziczyzny jest dobrym źródłem chudego białka i zawiera mniej tłuszczów nasyconych w porównaniu z mięsem czerwonym, które powinno być spożywane raz lub dwa razy w tygodniu.
Żywność, której należy unikać w diecie nordyckiej
Podobnie jak wiele innych diet, dieta nordycka zawiera garść pokarmów, których należy unikać lub którymi można delektować się dość rzadko, takich jak na przykład czerwone mięso czy napoje alkoholowe. Unikać powinniśmy zaś produktów przetworzonych z dodatkiem cukrów, wędlin i produktów o wysokiej zawartości soli. Jak w przypadku każdej diety nie powinniśmy oczywiście odżywiać się fast foodami i słodzonymi napojami.
Tak naprawdę wszystko, co jest bogate w tłuszcze nasycone i cukier, jest punktem zapalnym dla organizmu. Powoduje, że nasz organizm jest „zestresowany” powodując zwiększoną ilość kortyzolu.
Czy dieta nordycka będzie dla Ciebie odpowiednia?
Koncentrując się na jedzeniu lokalnych produktów, zastosowanie diety nordyckiej może okazać się dobrym sposobem na wypróbowanie towarów z lokalnych targowisk w Twojej okolicy. Wiele z nich z pewnością wyposażonych jest w różnorakie stoiska z owocami i warzywami zebranymi w sezonie przez okolicznych rolników. Możesz również zapytać w swoim lokalnym sklepie spożywczym, czy znajdziemy w nim lokalne produkty.
Dla niektórych przestrzeganie diety nordyckiej może być trudne ze względu na dostępność lokalnych produktów. To wymaga planowania, więc czas i zaangażowanie mogą być dla niektórych wyzwaniem. Ponieważ produkty takie jak borówka brusznica czy moroszki nie są zbyt popularne w Polsce, może być konieczne zmodyfikowanie tego, co jesz i znajdziesz w przykładach posiłków diety nordyckiej – w zależności od tego, co jest dostępne w Twojej okolicy.
Ale niezależnie od tego, czy skupisz się na lokalnym aspekcie pozyskiwania żywności, dieta nordycka jest dobrym planem, który pozwoli Ci wprowadzić się w naturalny sposób odżywiania. Można go nawet zmodyfikować dla wegan i wegetarian, dodając do diety więcej pokarmów roślinnych.