Nie da się ukryć, że zdrowe, piękne i równe zęby są atrybutem każdego z nas. Z tego też tytułu, posiadacze pięknego uzębienia nie mają problemu z tym, by niezwykle szeroko się uśmiechać i eksponować ten atut. Niestety, wiele osób boryka się jednak z różnymi problemami dotyczącymi ich uzębienia. Z kamieniem nazębnym czy usuwaniem próchnicy, bez problemu można poradzić sobie dzięki spędzeniu kilku chwil w gabinecie dentystycznym.
Niemniej jednak sytuacja o wiele bardziej się komplikuje, w momencie kiedy nasze zęby po prostu się skrzywiły, czyli stwierdzono obecność wady zgryzu. Mogą być one różne, jednak najważniejsze jest to, że skutecznie zmniejszają one estetykę naszego uśmiechu, a co więcej, osoby z tymi problemami, często tracą również pewność siebie i popadają w różnorodne kompleksy. Okazuje się, że jedynym sposobem na walkę z nierównym uzębieniem jest aparat ortodontyczny, zakładany przez stomatologa na zęby. Jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod, która pomoże przywrócić zdrowe i proste uzębienie. Niemniej jednak ile kosztuje aparat na zęby i czy jego założenie jest bolesnym zabiegiem?
Spis Treści
Zakładanie aparatu na zęby- czy to boli?
Kiedy stomatolog zadecyduje o konieczności leczenia danego pacjenta, przy pomocy aparatu ortodontycznego, wówczas pojawia się w jego głowie wiele wątpliwości. Okazuje się, że największy niepokój wzbudza sam przebieg zabiegu, a także to, czy założenie wspomnianego już aparatu na zęby boli. Okazuje się, że zakładanie stałego aparatu ortodontycznego nawet w najmniejszym stopniu nie jest bolesnym zabiegiem. Niemniej jednak warto przygotować się na to, że zabieg ten trwa około 1,5 godziny, z tego też powodu warto uzbroić się w odpowiednią dawkę cierpliwości. Niemniej jednak jak przebiega sam proces założenia aparatu ortodontycznego? Otóż w pierwszej kolejności ortodonta poddaje zęby dokładnemu i wieloetapowemu oczyszczeniu, by kolejno zamocować pierścienie na trzonowcach, a na pozostałe zęby zostaną doklejone pojedyncze zamki, przy pomocy specjalnego kleju ortodontycznego. Ten etap zwykle zajmuje najwięcej czasu. Kolejno, końcowym fragmentem zakładania aparatu ortodontycznego jest dopasowanie do niego drutu i przymocowanie go ligaturami. Ligatury to nic innego jak małe gumki, których kolor można zmieniać w zależności od preferencji. Gotowe, aparat ortodontyczny znajduje się na zębach pacjenta i z tą samą minutą rozpoczyna proces ich prostowania. Warto pamiętać, że po jego założeniu przez około tydzień pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, a nawet i ból, który zwykle pojawia się podczas gryzienia. Z tego też względu w początkowym okresie oswajania się z aparatem ortodontycznym warto spożywać pokarmy w formie płynnej lub półpłynnej, by dodatkowo nie przysparzać sobie dyskomfortu. Warto również przygotować się na to, że zdarzyć się może ich poszczególne elementy aparatu ortodontycznego mogą obcierać o wewnętrzną stronę policzków, wówczas konieczne jest zabezpieczenie ich przy pomocy specjalnego wosku.
Ile kosztuje aparat na zęby?
Wiele osób zastanawia się, czy leczenie specjalistycznym aparatem ortodontycznym jest drogie. Otóż finalny koszt jego założenia najczęściej jest ściśle uzależniony od tego, jakiego rodzaju aparat został zastosowany. Warto również dodać, że każdy gabinet ortodontyczny, zwykle ustala swój własny, indywidualny cennik. Niemniej jednak można w przybliżeniu powiedzieć, że średni koszt założenia aparatu ortodontycznego- standardowego, wykonanego z metalu wynosi około 1500 do 1700 złotych za jeden łuk. Warto jednak wspomnieć, że istnieją również zamki wykonane z ceramiki lub zamki kryształowe. Wówczas trzeba będzie za nie zapłacić od 2000 do nawet 3000 tysięcy złotych. Ostatnim rodzajem aparatu ortodontycznego jest tak zwany aparat niewidoczny. Fachowo nazywa się go aparatem lingwalnym, a jego ceny przekraczają nawet 6000 złotych. Warto również doliczyć koszt od 100 do 300 złotych za każdą wizytę kontrolą, a częstotliwość wizyt ściśle uzależniona jest od planu leczenia i najczęściej odbywają się one co około 4-5 tygodni.