Jak cholesterol niszczy nasze zdrowie?

Jak cholesterol niszczy nasze zdrowie?

Artykuł Miesiąca

Obecnie w mediach i nie tylko wiele uwagi poświęca się zdrowemu stylowi życia, a także właściwemu dbaniu o samopoczucie. Cholesterol zasługuje jednak na szczególną uwagę, gdyż jest on jednym z czynników, który może znacznie obniżyć jakość naszego życia, a także zwiększyć ryzyko wielu chorób serca. Jak więc poznać, że poziom cholesterolu we krwi jest zbyt wysoki i jak cholesterol skutecznie niszczy nasze zdrowie?

Jak objawia się zbyt wysoki poziom cholesterolu?

Jak można przeczytać na portalu Bezstresowo.com, cholesterol jest jednym z zagrożeń, z którym najczęściej stykają się ludzie w XXI wieku. Warto więc wiedzieć, po czym można poznać, że jego poziom w naszej krwi stał się zbyt wysoki. Niestety, warto na wstępie zaznaczyć, że zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi na samym początku i przez długi czas nie będzie dawał żadnych objawów. Tak naprawdę, pierwsze niepokojące sygnały pojawiają się dopiero wówczas, gdyż tego cholesterolu, szczególnie tego złego LDL jest zbyt dużo i dopiero w momencie, kiedy rozpocznie się on odkładać na ściankach tętnic, w postaci tak zwanej blaszki miażdżycowej, można zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego. Pierwszymi objawami najczęściej są:

  • trudności ze skoncentrowaniem uwagi, a także problemy z pamięcią
  • żółte i dość wyraźne zgrubienia w okolicy powiek, a także w zgięciach łokci czy nawet pod piersiami- są to tak zwane złogi cholesterolowe, które odkładają się pod skórą. Co więcej, cholesterol może okładać się również w postaci niewielkich guzków, które najczęściej występują na ścięgnach i na nadgarstkach oraz na ścięgnie Achillesa.

Pierwsze objawy są jednocześnie sygnałem, że należy rozpocząć proces leczenia, to rozpoczęty proces chorobowy będzie stale postępował. Wówczas kolejnymi konsekwencjami może być chociażby choroba wieńcowej, a także ból w klatce piersiowej. Ból ten najczęściej charakteryzuje się:

  • tym, że pojawia się on najczęściej za mostkiem, a najczęściej promieniuje on do szyi, a także żuchwy, nadbrzusza i nawet ramion. Czasami może być on nawet umiejscowiony w nadbrzuszu.
  • ból dławicowy, czyli potoczna nazwa bólu powodowanego przez zbyt wysoki poziom cholesterolu będzie sprawiał wrażenie ucisku, a także gniecenia w klatce piersiowej i będzie on piekący lub rozrywający.
  • najczęściej pojawia się on w trakcie silnego stresu, a co więcej może się on nasilać pod wpływem zimnego powietrza, a także w czasie wysiłku

Jak cholesterol negatywnie wpływ na nasze zdrowie?

Skutki zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi nie ograniczają się jedynie do zwiększenia ryzyka miażdżycy naczyń, która z kolei prowadzi do choroby niedokrwiennej, a także zawału serca lub udaru mózgu. Nadmiar złego cholesterolu może doprowadzić również do całej serii innych powikłań. Warto wiedzieć, że wysoki cholesterol a stres to również nieodłączne połączenie. Z wielu badań wynika, że osoby ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi mają ogromne problemy w przypadku radzenia sobie ze stresem i jego następstwami. Warto także wspomnieć, że dolegliwość ta może prowadzić do zaburzeń erekcji i płodności. Wspomniane również zostało, że cholesterol odkłada się na ściankach tętnic w postaci tak zwanej blaszki miażdżycowej. W momencie kiedy się od niej odrywa, może dotrzeć nawet do siatkówki oka, przez co doprowadzi do uszkodzenia wzroku, a nawet do jego utraty. Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może również przyczynić się do przyspieszenia tak zwanej starczej głuchoty, a także przyspieszyć tworzenie się amyloidowych złogów w mózgu, co z kolei doprowadzi do zaniku tkanki mózgowej i demencji. Cholesterol odgrywa również niezwykle ważną rolę jeśli chodzi o pomoc w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Wówczas w mózgu zwiększa się wydzielanie beta amyloidu, który prowadzi do Alzheimera. Nerki są kolejnym narządem, który może znacznie ucierpieć w wyniku nadmiaru cholesterolu. Blaszki miażdżycowe skutecznie blokują dopływ krwi do tego narządu, a także zwężają ujścia tętnic doprowadzając do nadciśnienia, a także niewydolności nerek. Najpoważniejszym skutkiem nadmiaru cholesterolu jest miażdżyca, która skutkuje niedokrwieniem kończyn dolnych, a finalnie uniemożliwi nawet poruszanie się, a także liczne dolegliwości bólowe.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments