Specjalistycznie żywienie dla kotów

Specjalistycznie żywienie dla kotów

Poradnik Klienta Prasóweczki Prasówki

Zazwyczaj o żywieniu specjalistycznym mówi się przede wszystkim w przypadku psów, jako że koty nadal uważamy za dość wolnych towarzyszy, którzy jednak nie przebywają z nami aż tak często jak czworonogi. Wraz z popularyzacją idei kotów niewychodzącym wzrosła również ilość specjalistycznych karm, które stosuje się w ich żywieniu. A wszystko to ma związek z coraz częstszą diagnostyką chorób przewlekłych u kotów.

W przypadku, gdy u kota stwierdzona zostaje choroba przewlekła, lekarz weterynarii zleca zazwyczaj specjalistyczne leczenie. Często łączy się je z właściwym żywieniem, zwłaszcza że te dwa aspekty terapii idą ze sobą zwykle w parze. W takich przypadkach najczęściej stosowaną formą żywienia są karmy weterynaryjne dla kotów.

Kiedy niezbędne?

Podstawową sprawą jest określenie, kiedy oraz czy karmy weterynaryjne dla kotów faktycznie są niezbędne w danym przypadku. W wielu sytuacjach dla kotów nawet przewlekle chorych, ale o ustabilizowanym trybie życia oraz stanie zdrowia, lepsze będą klasyczne karmy bytowe. Dla właścicieli są one często korzystniejsze finansowo, zaś niejednokrotnie dobrze sprawdzają się w ramach określonych przez lekarza weterynarii normach żywieniowych. Jednocześnie warto pamiętać o tym, aby zastosowanie karm weterynaryjnych zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii prowadzącym leczenie danego kota. To podstawa udanej terapii, bo źle dobrana karma może narobić wiele szkód.

Dlaczego warto?

W niektórych przypadkach stosowanie karmy weterynaryjnej dla kota może być dodatkowym impulsem do poprawienia stanu danego pupila. Wynika to przede wszystkim z tego, że schorzenia przewlekłe towarzyszą kotu praktycznie przez większość życia oraz są nieuleczalne. Oczywistym jest zatem, że należy kota w takim stanie właściwie wspierać, często lekami podawanymi do końca życia, a także właśnie żywieniem.

Stosowanie karm weterynaryjnych

Karmy weterynaryjne dla kotów w rezultacie stosuje się w dwóch przypadkach. Pierwszy to ten, w którym choroba została dopiero wykryta i dla komfortu oraz przedłużenia życia kota należy ją szybko ustabilizować. W takim przypadku np. karma dla kota chorego na trzustkę jest znacznym wsparciem w powrocie do zdrowia organizmu i prawidłowego trawienia oraz przyswajania składników odżywczych. Wówczas karmy stosowane są zazwyczaj jedynie przez jakiś okres, po którym przechodzi się do zwykłych karm bytowych. Drugi przypadek jest cięższy i oznacza sytuację, w której karma weterynaryjna dla kotów musi być stosowana przez dłuższy okres z uwagi na to, że zapobiega nawrotom choroby. Dotyczy to m.in. zastosowania jej w przypadku kotów, które cierpią na kamicę nerkową czy podobne schorzenia.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments