Zastosowanie filtrów węglowych w uprawie

Zastosowanie filtrów węglowych w uprawie

Poradnik Klienta Prasóweczki Prasówki

Planując domową uprawę roślin, które wymagają specjalistycznych warunków i często osobno tworzonego klimatu uprawy niezbędne jest zadbanie o to, aby pomieszczenie uprawne było zupełnie szczelne. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku upraw tych roślin, które podczas swojego wzrostu zaczynają intensywnie pachnieć, jak np. niektórych gatunków ziół.
W takim przypadku wiele osób tworzy – całkiem słusznie zresztą – osobne pomieszczenia, w których możliwe jest zadbanie o właściwe warunki wzrostu roślin bez konieczności obarczania nieprzyjemnymi woniami otoczenia. Aby dodatkowo zadbać o oczyszczanie powietrza w takiej sytuacji warto zainwestować w profesjonalny filtr węglowy.

Działanie filtra węglowego

W każdym przypadku filtr węglowy jest filtrem zawierającym węgiel aktywny, czyli specjalną substancję, która jest natlenowana, a przez to jest w stanie przyjąć do siebie więcej aromatów i cząsteczek zapachowych, jednocześnie uwalniając jedynie czyste powietrze. Doskonale działa przy uprawach zwłaszcza ziół, które mają często mocne, niejednokrotnie nieprzyjemne aromaty, a wymagają dodatkowej izolacji. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie pomieszczenie czy przestrzeń hodowlana jest zamknięta.

Jak go montować?

Wygodą zastosowania filtra węglowego jest przede wszystkim możliwość jego dowolnego zamontowania. Wymaga on przede wszystkim dostosowania do rozmiarów konkretnych przewodów oraz samego wentylatora. Montuje się w wentylatorze, który wyprowadza powietrze z pomieszczenia, aczkolwiek trzeba uważać na dopasowanie właściwych rozmiarów – inaczej cały system będzie o wiele gorzej działał. W przypadku jego montażu istotne jest, aby umieścić odpowiedni podest, ponieważ wraz z działaniem filtr węglowy nabiera coraz więcej masy, powiększając ją niejednokrotnie przy końcu wydajności nawet trzykrotnie.

Wydajność systemu

W zasadzie filtr węglowy ma taką wydajność, którą określa producent; jest ona jednak zależna również od tego, w jaki sposób jest użytkowany, jaka jest jego przepustowość (czyli ile powietrza musi oczyścić) oraz jakie są jego rozmiary. Bardzo istotne jest to, aby regularnie wymieniać filtr, gdy jego waga znacznie się zwiększa – to znaczy, że zbliża się do końca swoich możliwości oczyszczających, a więc trzeba zadbać o jego wymianę, zwłaszcza w zakresie wkładu. Dostępne są zarówno gotowe filtry, w przypadku których należy całość wyrzucić i kupić nowy wkład z obudową, a także jedynie wkłady, które można wymieniać w obudowie zakupionej bądź zrobionej własnoręcznie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments